دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

روش‌های افزایش عمر باتری گوشی اندروید و آیفون

روش‌های افزایش عمر باتری گوشی اندروید و آیفون

در زندگی امروز افزایش طول عمر باتری گوشی های هوشمند یکی از دغدغه های اصلی استفاده کنندگان این وسایل است. برای این کار بسیاری از افراد راهکارهایی را انجام می‌دهند که گاهی درست و گاهی اشتباه است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم به شما روش ها و نکاتی را بیان کنیم که می‌تواند در افزایش عمر باتری گوشی موثر باشد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. تا روش‌های افزایش عمر باتری گوشی اندروید و آیفون بیان کنیم

روش های صحیح شارژ کردن باتری موبایل
قبل از هرچیز به این بپردازیم که شارژ کردن صحیح تلفن همراه به چه شکل است.

۱. گوشی خود را در طول یک روز یک بار به شارژ بزنید نه بیشتر!

اگر در مواقع ضروری و یا وقتی صبح از خواب بلند می‌شوید ببینید که گوشی شما شارژ ندارد و شارژ آن کمتر از ۱۰ درصد است ناخودآگاه تمرکزتان به سمت این می‌رود که برای روز کاری گوشی خودتان را شارژ کنید که اگر زمان کافی نداشته باشید این کار ممکن است باعث از دست رفتن تمرکز و وقت در طول روز شود و بازدهی شما را کمتر کند. گاهی برای شارژ کردن در طول روز مجبور هستید که چندین بار گوشی خودتان را به شارژ متصل کنید که این کار می‌تواند در طولانی مدت عمر باتری گوشی شما را تا حد زیادی کاهش بدهد که نتیجه آن خالی شدن ناگهانی شارژ گوشی است. پس بهتر است در طول یک شبانه روز فقط یک بار به طور کامل گوشی خودتان را شارژ کنید تا مجبور نباشید باتری جدید خریداری کنید.

۲. نگذارید شارژ گوشی شما به صفر برسد

هیچوقت نگذارید شارژ گوشی شما تمام شود و به صفر برسد. سعی کنید وقتی شارژ گوشی حداقل به ۴۰ درصد رسید به شارژر بزنید و آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید. درست هست که بعضی مواقع اتفاقاتی می‌افتد که مجبور می شوید گوشی را از صفر درصد شارژ کنید ولی سعی کنید این کار از چند بار فراتر نرود چون باعث کاهش عمر باتری تلفن همراه می‌شود و آن زمان است که باید به فکر تعویض و خریداری باتری جدید باشید.

۳. میزان شارژ باتری گوشی را بین 65٪ تا 75٪ نگهدارید

اگر باتری گوشی همراه شما از جنس لیتیوم یونی است بهتر هست همیشه شارژ آن را بین ۶۵ درصد تا ۷۵ درصد نگه دارید چون در این حالت باتری شما عمر طولانی تری خواهد داشت. درست است که نگه داشتن شارژ باتری در این محدوده کار سختیست اما طبق بررسی های انجام شده این روش یکی از روش های افزایش عمر باتری های تلفن های هوشمند است.

بهتر است بدانید که باتری‌‌ های لیتیومی مورد استفاده در گوشی های هوشمند امروزی به‌ هیچ‌ عنوان عملیات شارژ اولیه را مانند گذشته نیازمند نبوده و کافی است تا پس از خارج کردن دستگاه تلفن همراه جدید خریداری شده از بسته ‌بندی، از آن به شکل عادی استفاده کنید. البته پیشنهاد می ‌شود که باتری آن را برای یک بار تخلیه کامل الکتریکی کرده و پس از تخلیه، آن به ۳۰ و یا ۴۰ درصد برسانید و از دفعات بعدی آن را تا محدوده ۷۰ و یا ۸۰ درصد شارژ کرده و این روند را همچنان ادامه دهید تا بیشترین میزان بهینه‌ سازی برای باتری صورت پذیرفته و چرخه دوام آن نیز بیهوده کم نشود.

۴. استفاده از کابل شارژهای اصل

همیشه سعی کنید برای شارژ کردن گوشی خود از کابل شارژر اصلی همان گوشی استفاده کنید. این نکته یکی از موارد مهمی است که خیلی از افراد به آن دقت نمی‌کنند و باعث خراب شدن و کاهش عمر باتری گوشی خود می‌شوند. پس اگر شارژر اصلی گوشی خودتان را گم کردید حتما به نمایندگی های رسمی مراجعه کرده و کابل شارژر اصلی همان گوشی را خریداری کنید. برای این کار درست است که هزینه‌ی بیشتری را پرداخت می‌کنید اما مطمئن می‌شوید که باتری گوشی هوشمند شما در آینده دچار مشکل نمی‌شود.

روش‌های افزایش عمر باتری گوشی اندروید و آیفون

نکات مهم در رابطه با افزایش عمر باتری گوشی

۱. هنگام شارژ گوشی بازی را متوقف کنید

بسیاری از مواقع افرادی را دیدید که زمانی که گوشی خودشان را به شارژ زدند در حال کار یا بازی با گوشی هستند. این کار یکی از عوامل مهم داغ شدن گوشی، داغ شدن شارژر و افزایش مصرف باتری گوشی در دراز مدت است. پس سعی کنید در هنگام شارژ کردن از بازی و یا تماشای ویدئو از اینترنت و … جدا خودداری کنید.

۲. از گرما دور نگه دارید

یکی از مواردی که باعث کاهش عمر باتری گوش های موبایل می شود گرما است. قرارگیری گوشی در خودرویی که در زیر آفتاب قرار دارد و یا در دست و یا در کنار وسیله گرمایی باعث افزایش ولتاژ باتری شده و می‌تواند از عمر آن بکاهد. پس توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد گوشی خودتان را در محیط های خنک قرار بدهید تا در آینده مجبور نشوید هزینه ای را بابت خرید باتری جدید بپردازید.

۳. استفاده از قابلیت Power Saving Mode

تقریبا می‌توان گفت که امروز بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای قابلیتی به نام Power Saving Mode و یا همان حالت ذخیره سازی انرژی هستند. این قابلیت میزان مصرف شارژ باتری دستگاه را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد و باعث افزایش عمر باتری گوشی می‌شود. در این حالت بسیاری از امکانات از قبیل: اینترنت، نرم افزار‌های پس زمینه و … غیر فعال می‌شود که خود عاملی برای کاهش مصرف شارژ است.

۴. حذف اپلیکشن های پس زمینه

بسیاری از اپلیکشن‌ها مانند ایستاگرام، تلگرام، فیسبوک و … هستند که با اینکه با ممکن است از آن‌ها استفاده نکنیم، اما در پس زمینه فعال باشند و به روزرسانی کنند. این به روزرسانی و فعالیت در پس زمینه از آنجایی که با مصرف انرژی و اینترنت همراه است باعث افزایش مصرف باتری گوشی هوشمند شده و عمر آن را کاهش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم که تا جایی که امکان دارد از این نرم افزار‌ها کمتر استفاده کنید و یا بعد از استفاده آن را از به روزرسانی پس زمینه حذف کنید.

۵. غیر فعال سازی موبایل دیتا

افرادی که همیشه دیتای موبایل شان روشن است به خوبی می دانند که این عامل چقدر در مصرف زیاد شارژ گوشی تاثیر دارد. پیشنهاد ما برای این افراد این است که زمانی که نیاز به اینترنت ندارند حتما وای فای و دیتای گوشی خود را خاموش و غیر فعال کنند. ذکر این نکته ضروری است که طبق تحقیقات انجام شده مصرف باتری در زمان دیتا بیشتر از زمانی است که وای فای فعال است.

روش‌های افزایش عمر باتری گوشی اندروید و آیفون

۶. قابلیت Location را غیر فعال کنید

یکی از مواردی که باعث افزایش مصرف باتری می‌شود فعال بودن قابلیت location و یا همان (اطلاعات موقعیت مکانی) در گوشی‌های هوشمند است. پیشنهاد می‌شود که فقط در صورتی که نیاز به این قابلیت دارید آن را فعال کنید و از فعال نگه داشتن دائمی آن بپرهیزید.

۷. به جای تماس و ایمیل از پیام کوتاه استفاده کنید

برای برقراری تماس با افراد به جای استفاده از ایمیل با او تماس بگیرید و یا از پیام کوتاه (sms) استفاده کنید. ارسال ایمیل به علت اینکه از اینترنت استفاده می‌کند یاعث افزایش شارژ گوشی‌های همراه می‌شود. اگر کار مهمی دارید بهتر است تماس بگیرید و یا اگر کارتان آنطور ضروری نیست از پیام کوتاه استفاده کنید، چون در این حالت نه به اینترنت نیاز است و نه به استفاده زیاد از گوشی همراه.

۸. مدیریت و حذف اپلیکشن های پر مصرف

بعضی از نرم افزار ها و برنامه ها به دلیل سنگین بودن مصرف شارژ بالایی دارند و باعث افزایش مصرف باتری می شوند. شما می توانید این نرم افزارها را شناسایی کنید و آنها را غیرفعال و یا حذف کنید. برای دانستن این اطلاعات ارزشمند می توانید به بخش settings وارد شوید و گزینه battery را انتخاب کنید. در این مرحله لیست نرم افزارهایی که در تلفنن همراهتان دارید برای شما به نمایش گذاشته می شود و در روبه روی هر کدام میزان مصرف شارژ آن ذکر شده است. شما می‌توانید با مشاهده این آمار به حذف اپلیکشن های پر مصرف اقدام کنید.

۹- خاموش کردن گوشی در مواقعی که آنتن دهی ضعیف است

اگر در مکانی هستید که آنتن ندارید حتما گوشی خودتان را خاموش کنید. جست و جو کردن آنتن در این مواقع باعث افزایش مصرف باتری می‌شود و عمر آن را به مرور کاهش می‌دهد. همچنین شما در این موقعیت می‌توانید گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید تا هم جست و جوی آنتن متوقف شود و هم بتوانید کار‌هایی را که می‌خواهید با گوشی انجام دهید.

۱۰. ویبره را خاموش کنید

 

بسیاری از افراد حالت ویبره را در مواقع اعلام پیامک، تماس و … فعال می‌کنند و مصرف باتری گوشی خودشان را افزایش می‌دهند. استفاده‌ی زیاد از ویبره به دلیل اینکه موتور‌های الکتریکی ویبره برای فعالیت به شدت به انرژی باتری وابسته هستند باعث افزایش مصرف باتری گوشی می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اگر نیازی به استفاده از ویبره ندارید آن را غیر فعال کنید.

۱۱. به کاهش روشنایی صفحه نمایش اهمیت دهید

یکی از عواملی که باعث افزایش مصرف باتری در گوشی های هوشمند می شود میزان روشنایی بیش از اندازه صفحه نمایش است. اگر گوشی هوشمندی دارید که صفحه نمایش آن بزرگ و با کیفیت بالا است سعی کنید میزان روشنایی آن را کم کنید و یا آن را در حالت خودکار قرار دهید تا پس از زمان معینی خاموش شود. با این کار هم از چشمتان مراقبت کردید و هم طول عمر باتری گوشی خودتان را افزایش دادید.

۱۲. هر ماه یک بار شارژ باتری را صفر کنید

سعی کنید در طول ماه یک بار باتری گوشی خودتان را از صفر درصد شارژ کنید. این کار به باتری های هوشمند امروزی این امکان را می دهد که به حالت کالیبره نزدیک شود و در محاسبه تخمین مدت زمانی و شارژ باقی مانده دچار مشکل نشود. پس برای افزایش عمر باتری گوش خود حتما این کار را یک بار در ماه نه بیشتر انجام دهید.

۱۳- گوشی را در حالت پرواز / هواپیما قرار دهید

یکی از قابلیت‌هایی که بسیاری از افراد از آن غافل می‌شوند حالت (airplane) یا همان حالت پرواز است. همیشه در زمان شارژ سعی کنید گوشی خودتان را در حالت پرواز یا همان حالت هواپیما قرار دهید. در این حالت مواردی همچون آنتن دهی، اینترنت، تماس و پیامک قطع می‌شود و همین عوامل باعث سریع‌تر شارژ شدن و در نتیجه افزایش طول عمر باتری گوشی می‌شود.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم نکات مهمی را بیان کنیم که در افزایش عمر باتری گوشی موثر باشد. امیدواریم با استفاده از این روش هایی مانند دوری از گرما و سرمای شدید، استفاده از حالت پرواز، استفاده از قابلیت Power Saving Mode، حذف اپلیکشن های پرمصرف، غیر فعال کردن ویبره، کاهش روشنایی صفحه نمایش و … بتوانید قدرت شارژدهی گوشی خودتان را افزایش دهید. اطلاع از اپلیکیشن‌هایی که بیشترین مصرف باتری را دارند به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر از باتری گوشیتان مراقبت کنید. شما هم اگر نکته ای و یا روشی در رابطه با این مقاله دارید در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *